Aplikacja Mobilna dla Handlowców

Oszczędzający tracą? Kontrowersje wokół Roberta Kiyosakiego

Oszczędzający tracą? Kontrowersje wokół Roberta Kiyosakiego

Post by relatedRelated post

Robert Kiyosaki to bardzo kontrowersyjna postać. Wielu zarzuca mu, że żyje z pisania książek o inwestowaniu, wolności finansowej, ale tak naprawdę nic nie osiągnął. Niektórzy argumentują, że właśnie dzięki tym książkom pokazał, że jest dobrym biznesmenem, poza tym prowadzi także inne interesy i nie jest to żadna tajemnica. Jak by się nie patrzeć na Roberta Kiyosakiego, trzeba przyznać, że bezwzględnie odniósł sukces finansowy seks dowcip.

Słynie on również z tego, że wygłasza często kontrowersyjne opinie na tematy finansowe, które burzą dotychczasowy porządek w myśleniu wielu ludzi. Jedną z nich jest teza, że jakoby ludzie, którzy oszczędzają (np. na rachunkach oszczędnościowych, lokatach itp. produktach) tracą swoje pieniądze.

ZOBACZ: Wywiad z rentierem Miłoszem Zającem

Dużo lepszym rozwiązaniem, zdaniem Kiyosakiego, byłyby inwestycje, chociażby w fundusze akcyjne. Na początek zapoznaj się jednak z materiałem (sprzed kilku lat, być może już go widziałeś), w którym sam Robert tłumaczy, na czym polega jego tok rozumowania.

Trochę dziwią te słowa Kiyosakiego i moim zdaniem trochę odbiegają od pojęcia wolności finansowej. Zdecydowanie za mało tutaj bezpieczeństwa. Nie mówiąc już o braku funduszu awaryjnego. Oczywiście na funduszach akcyjnych czy na samych akcjach można zarobić dużo więcej, ale czy tak naprawdę można być pewnym, że się odzyska zainwestowany kapitał i to z pokaźną nawiązką? Chyba nie.

ZOBACZ: W co zainwestować milion złotych

Moim zdaniem Kiyosakiemu chodziło raczej o to, że nie warto inwestować w typowe lokaty, które dzisiaj przegrywają niejednokrotnie walkę z inflacją. Dużo lepszym rozwiązaniem są inwestycje z wyższą stopą zwrotu jak chociażby zakup funduszy akcyjnych czy stosunkowo popularnego ostatnio ETF-y na WIG 20.

Oczywiście ta droga wydaje się najbardziej słuszna, ale sądzę, że posiadanie fundusz awaryjnego na minimum 3 miesiące życia, powinno być obowiązkowe (oczywiście mam na myśli nasze własne działanie, a nie regulacje prawne).

ZOBACZ: 8 sposobów jak zostać bogatym

Drugą istotną kwestią jest dywersyfikacja portfela. Sądzę, iż powinny się tutaj znaleźć zarówno instrumenty bezpieczne jak np. lokaty, a dodatkowo także, można zainteresować się także bardziej ryzykownymi inwestycjami, zwłaszcza, jeżeli ktoś jest młody (należy pamiętać o zasadzie, że im jesteśmy starsi, tym inwestycje powinny być bardziej bezpieczne).

A Ty co sądzisz o stwierdzeniu Kiyosakiego? Czy warto oszczędzać na lokatach itp.? Zachęcam do komentowania!

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, to chciałbym Cię czytelniku zaprosić do odwiedzin moich profili w serwisach społecznościowych:

About